Produkt dnia
Rola i budowa Układu Endokannabinoidowego
Rola i budowa Układu Endokannabinoidowego

Rola i Budowa Układu Endokannabinoidowego

Układ endokannabinoidowy, jak szacują naukowcy, wyewoluował około 500 milionów lat temu, lecz został odkryty dopiero w XX wieku. Istnieje u wszystkich kręgowców.

W ludzkim organizmie układ endokannabinoidowy składa się z:

  • Endogennych kannabinoidów.
  • Enzymów odpowiedzialnych za metabolizm endokannabinoidów.
  • Białek transportujących i uwalniających endokannabinoidy.
  • Sieci receptorów endokannabinoidowych, które uczestniczą w transdukcji sygnałów wywołanych przez kannabinoidy.

Receptory Kannabinoidowe

Receptory kannabinoidowe dzielą się na dwa główne typy:

  • Receptor kannabinoidowy 1 (CB1), odkryty w ludzkim mózgu w 1988 roku.
  • Receptor kannabinoidowy 2 (CB2), odkryty w 1993 roku, a od tego czasu odkrywa się kolejne.

                                       Układ endokanabinoidowy

Te receptory związane są z funkcjami neuroprotekcyjnymi, metabolizmem oraz odczuwaniem bólu. Należą one do rodziny receptorów związanych z białkiem G.

Receptory CB1 są głównie zlokalizowane presynaptycznie w błonie komórkowej neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Największe ich stężenia znajdują się w mózgu, m.in. w jądrach podstawowych, móżdżku, hipokampie oraz korze mózgu.

Pobudzanie receptorów endokannabinoidowych prowadzi do hamowania przewodnictwa nerwowego poprzez blokowanie kanałów wapniowych typu N, co jest kluczowe w transdukcji sygnałów nerwowych. Ponadto, pobudzenie tych receptorów hamuje uwalnianie wielu neuroprzekaźników.

Receptory CB2 są głównie zlokalizowane w strukturach związanych z układem immunologicznym, ale również w centralnym i obwodowym układzie nerwowym oraz w układzie kostnym.

Badania naukowe sugerują, że pobudzanie receptorów CB1 może mieć działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, apetytowe, regulować procesy snu i czuwania, oraz wpływać na inne procesy fizjologiczne. Natomiast aktywacja receptorów CB2 wpływa na procesy zapalne, funkcjonowanie układu odpornościowego, przebudowę kości oraz rozwój zmian miażdżycowych.

Układ endokannabinoidowy jest unikalny ze względu na występowanie endogennych agonistów zwanych endokannabinoidami, które mogą oddziaływać na receptory CB1 i CB2. Fitokannabinoidy (kannabinoidy pochodzenia roślinnego) oraz kannabinoidy syntetyczne również mogą oddziaływać na te receptory, a największą ilość fitokannabinoidów znajdziemy w roślinach konopi.

 

 

 

 

Newsletter
Cześć! Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach ze świata konopi oraz promocjach w sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl