Produkt dnia
Co to są terpeny konopne i jakie mają właściwości?
Co to są terpeny konopne i jakie mają właściwości?

Co to są terpeny konopne i jakie mają właściwości zdrowotne?

Badania nad substancjami chemicznymi w roślinach konopi trwają od wielu lat.
Do tej pory zidentyfikowano ich ponad 550 różnych substancji, z czego około 140 to terpeny.
 
Terpeny występują w wielu roślinach, są to lotne i aromatyczne związki chemiczne nadające im charakterystyczny aromat. Stanowią one podstawowy składnik  olejków eterycznych, aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle prefumeryjnym.
 
Związki terpenowe stanowią główne składniki olejku eterycznego występującego w roślinie i odpowiadają za jej charakterystyczny zapach i smak. Stanowią one również podstawowy składnik aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.


Z punktu widzenia korzystnego działania farmakologicznego można wymienić następujące terpeny występujące w konopiach;

    •    Mircen - jest o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwmutagennym i antybiotycznym.
    •    Limonen - działa przeciwdepresyjnie i immunostymulującym.
    •    Pinen - łagodzący zaburzenia pamięci krótkotrwałej spowodowane przez THC. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
    •    Kariofilen - wykazujący działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Tlenek kariofilenu wykorzystuję się również w produktach spożywczych, jako substancja aromatyzująca.
Nazwa grupy związków pochodzi od terpentyny - substanji, która jest składnikiem żywiec drzew iglastych. Terpeny i ich pochodne znajdują się także w chmielu, oregano, Bazyli i imbirze.
 
Składniki oleju eterycznego konopi mogą modyfikować działanie fitokannabinoidów, np. poprzez synergizm, co w efekcie może zwiększać prozdrowotne właściwości preparatów pozyskanych z konopi w porównaniu do izolatów czyli wyizolowanych fitkannabinoidów.
Pod uwagę brane są różne mechanizmy interakcji pomiędzy terpenami a THC.
 
Niektóre terpeny mogą zmieniać powinowactwo THC do receptorów kannabinoidowych, hamować wnikanie THC do tych receptorów poprzez zmiany w konformacji lipidów i płynności błony komórkowej neuronów.
Może również powodować przebudowę białek-G na dalszych etapach przekazywania sygnału.
Terpeny mogą również wpływać na transport THC przez barierę krew-mózg.
 
Wyżej wymienione mechanizmy mogą być przyczyną osłabiania działania THC przez terpen, podobnie do wpływu CBD.
Ponadto terpeny mogą oddziaływać na inne receptory i neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym.
W czasach antycznych przy zatruciach konopiami stosowano surowce roślinne zawierające olejki eteryczne bogate w związki terpenowe, takie jak cytryna, kłącze tataraku, orzeszki piniowe czy nasiona czarnego pieprzu.
Oprócz terpenów, w roślinach konopi występują również związki polifenolowe w tym flawonoidy.
Spośród flawonoidów najobficiej występuje w konopiach: apigenina, luteolina, kwercetyna i kemferol.
Opisane zostały również unikalne flawonoidy typowe rodzaju Cannabis - kanflawina A i B, o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwdrobnoustrojowych.
Flawonoidy charakteryzują się wielokierunkowym działaniem farmakologicznym, w tym przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. 

 
Fakt istnienia kilkudziesięciu odmian konopi różniących się zawartością poszczególnych kannabinoidów, ich wzajemną proporcją oraz obecnością innych składników czynnych, daje możliwość pojawienia się na rynku farmaceutycznym preparatów o różnorodnym działaniu na organizm człowieka.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na działanie tych preparatów jest rodzaj ekstrakcji wykorzystywanej do sporządzenia wyciągu z konopi czyli tzw olejku.


Rodzaje ekstrakcji konopi;


    •    ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym -  tę metodę ekstrakcji cechuje wysoka selektywność, co oznacza, że wraz z naszym produktem nie są ekstrahowane dodatkowe składniki i zanieczyszczenia.


    •    ekstrakcja alkoholowa -  Sporą zaletą jest to że alkohole są silnymi rozpuszczalnikami, które łatwo i dobrze wiążą się z terpenami, CBD oraz innmi cennymi fito składnikami rośliny konopi. Olejki pozyskiwane w tym procesie są zazwyczaj olejkami full spectrum z bogactwem różnych dodatkowych cennych składników.  


    •    ekstrakcja LPE (Low Pressure Extraction) - Przy LPE otrzymujemy oleje o pełnym spektrum kannnabinoidów z profilem terpenowym najbliższym kompozycji roślin użytych podczas ekstrakcji. Jednym z unikalnych parametrów charakteryzujących się ekstrakcją

LPE jest to, że 90% niepożądanych wosków roślinnych nie jest ekstrahowanych. Unikamy w ten sposób procesu oczyszczania jak ma się to w ekstrakcji CO2, przy której tracimy znaczą część terpenów zawartych w konopiach.
Produkty sporządzone metodą LPE charakteryzują się najwyższą jakością i czystością.


    •    Maceracja - to proces długotrwałego moczenia surowca w wodzie lub innej cieczy (np. w oleju) w celu jego zmiękczenia lub wydobycia określonego fitsakładnika. Jest to jedna z najstarszych metod przetwarzania surowca 


Nie bez znaczenia na uzyskanie efektu terapeutycznego ma droga podania preparatu, czy on jest wypalony, czy stosowany w waporyzatorze, czy podany na błonę śluzową jamy ustnej jako aerozol, czy w końcu zastosowany doustnie.

Newsletter
Cześć! Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach ze świata konopi oraz promocjach w sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl