Terpeny - co to są terpeny i jakie mają właściwości zdrowotne?

Co to są terpeny i jakie mają właściwości zdrowotne?
Badania nad substancjami chemicznymi w roślinach konopi trwają od wielu lat.
Do tej pory zidentyfikowano ich ponad 550 różnych substancji, z czego około 140 to terpeny.
Terpeny występują w wielu roślinach, są to lotne i aromatyczne związki chemiczne nadające im charakterystyczny aromat. Stanowią one podstawowy składnik olejków eterycznych, aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle prefumeryjnym.
Związki terpenowe stanowią główne składniki olejku eterycznego występującego w roślinie i odpowiadają za jej charakterystyczny zapach i smak. Stanowią one również podstawowy składnik aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.
Z punktu widzenia korzystnego działania farmakologicznego można wymienić następujące terpeny występujące w konopiach:
- Mircen - jest o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwmutagennym i antybiotycznym.
- Limonen - działa przeciwdepresyjnie i immunostymulujacym.
- Pinen - łagodzący zaburzenia pamięci krótkotrwałej spowodowane przez THC. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
- Kariofilen - wykazujący działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Tlenek kariofilenu wykorzystuję się również w produktach spożywczych, jako substancja aromatyzująca.
Nazwa grupy związków pochodzi od terpentyny - substanji, która jest składnikiem żywiec drzew iglastych.Terpeny i ich pochodne znajdują się także w chemilu, oregano, bazyli i imbirze.
Składniki oleju eterycznego konopi mogą modyfikować działanie fitokannabinoidów, np. poprzez synergizm, co w efekcie może zwiększać prozdrowotne właściwości preparatów pozyskanych z konopi w porównaniu do izolatów czyli wyizolowanych fitkannabinoidów.
Pod uwagę brane są różne mechanizmy interakcji pomiędzy terpanami a THC.
Niektóre terpeny mogą zmieniać powinowactwo THC do receptorów kannabinoidowych, hamować wnikanie THC do tych receptorów poprzez zmiany w konformacji lipidów i płynności błony komórkowej neuronów.
Może również powodować przebudowę białek-G na dalszych etapach przekazywania sygnału.
Terpeny mogą również wpływać na transport THC przez barierę krew-mózg.
Wyżej wymienione mechanizmy mogą być przyczyną osłabiania działania THC przez terpen, podobnie do wpływu CBD.
Ponadto terpeny mogą oddziaływać na inne receptory i neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym.
W czasach antycznych przy zatruciach konopiami stosowano surowce roślinne zawierające olejki eteryczne bogate w związki terpenowe, takie jak cytryna, kłącze tataraku, orzeszki piniowe czy nasiona czarnego pieprzu.
Oprócz terpenów, w roślinach konopi występują również związki polifenolowe w tym flawonoidy.
Spośród flawonoidów najobficiej występuje w konopiach: apigenina, luteolina, kwercetyna i kemferol.
Opisane zostały również unikalne flawonoidy typowe rodzaju Cannabis - kanflawina A i B, o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwdrobnoustrojowych.
Flawonoidy charakteryzują się wielokierunkowym działaniem farmakologicznym, w tym przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.
Fakt istnienia kilkudziesięciu odmian konopi różniących się zawartością poszczególnych kannabinoidów, ich wzajemną proporcją oraz obecnością innych składników czynnych, daje możliwość pojawienia się na rynku farmaceutycznym preparatów o różnorodnym działaniu na organizm człowieka.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na działanie tych preparatów jest rodzaj ekstrakcji wykorzystywanej do sporządzenia wyciągu z konopi czyli tzw olejku.
Rodzaje ekstrakcji konopi
- ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym - tę metodę ekstrakcji cechuje wysoka selektywność, co oznacza, że wraz z naszym produktem nie są ekstrahowane dodatkowe składniki i zanieczyszczenia.
- ekstrakcja alkoholowa - Sporą zaletą jest to że alkohole są silnymi rozpuszczalnikami, które łatwo i dobrze wiążą się z terpenami, CBD oraz innmi cennymi fitoskładnikami rośliny konopi. Olejki pozyskiwane w tym procesie są zazywczaj olejkami full spectrum z bogactwem różnych dodatkowych cennych składików.
- ekstrakcja LPE (Low Pressure Extraction) - Przy LPE otrzymujemy oleje o pełnym spektrum kannnabinoidów z profilem terpenowym najbliższym kompozycji roślin użytych podczas ekstrakcji. Jednym z unikalnych parametrów charakteryzujących się ekstrakcją LPE jest to, że 90% niepożądanych wosków roślinnych nie jest ekstrahowanych. Unikamy w ten sposób procesu oczyszczania jak ma się to w ekstrakcji CO2, przy której tracimy znaczą część terpenów zawartych w konopiach.
Produkty sporządzone metodą LPE charakteryzują się najwyższą jakością i czystością. - Maceracja - to proces długotrwałego moczenia surowca w wodzie lub innej cieczy (np. w oleju) w celu jego zmiękczenia lub wydobycia określonego fitsakładnika. Jest to jedna z najstarszych metod przetwarzania surowca
Nie bez znaczenia na uzyskanie efektu terapeutycznego ma droga podania preparatu, czy on jest wypalony, czy stosowany w waporyzatorze, czy podany na błonę śluzową jamy ustnej jako aerozol, czy w końcu zastosowany doustnie.