Darmowa dostawa od 70,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Terpeny - co to są terpeny i jakie mają właściwości zdrowotne?

2021-02-27
Terpeny - co to są terpeny i jakie mają właściwości zdrowotne?

Co to są terpeny i jakie mają właściwości zdrowotne?

 

Badania nad substancjami chemicznymi w roślinach konopi trwają od wielu lat. 

Do tej pory zidentyfikowano ich ponad 550 różnych substancji, z czego około 140 to terpeny. 

 

Terpeny występują w wielu roślinach, są to lotne i aromatyczne związki chemiczne nadające im charakterystyczny aromat. Stanowią one podstawowy składnik  olejków eterycznych, aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle prefumeryjnym. 

 

Związki terpenowe stanowią główne składniki olejku eterycznego występującego w roślinie i odpowiadają za jej charakterystyczny zapach i smak. Stanowią one również podstawowy składnik aromatów spożywczych, a także mają szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. 

Z punktu widzenia korzystnego działania farmakologicznego można wymienić następujące terpeny występujące w konopiach:

 

  • Mircen - jest o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwmutagennym i antybiotycznym.
  • Limonen - działa przeciwdepresyjnie i immunostymulujacym.
  • Pinen - łagodzący zaburzenia pamięci krótkotrwałej spowodowane przez THC. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. 
  • Kariofilen - wykazujący działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Tlenek kariofilenu wykorzystuję się również w produktach spożywczych, jako substancja aromatyzująca. 

Nazwa grupy związków pochodzi od terpentyny - substanji, która jest składnikiem żywiec drzew iglastych.Terpeny i ich pochodne znajdują się także w chemilu, oregano, bazyli i imbirze. 

 

Składniki oleju eterycznego konopi mogą modyfikować działanie fitokannabinoidów, np. poprzez synergizm, co w efekcie może zwiększać prozdrowotne właściwości preparatów pozyskanych z konopi w porównaniu do izolatów czyli wyizolowanych fitkannabinoidów. 

Pod uwagę brane są różne mechanizmy interakcji pomiędzy terpanami a THC. 

 

Niektóre terpeny mogą zmieniać powinowactwo THC do receptorów kannabinoidowych, hamować wnikanie THC do tych receptorów poprzez zmiany w konformacji lipidów i płynności błony komórkowej neuronów. 

Może również powodować przebudowę białek-G na dalszych etapach przekazywania sygnału. 

Terpeny mogą również wpływać na transport THC przez barierę krew-mózg. 

 

Wyżej wymienione mechanizmy mogą być przyczyną osłabiania działania THC przez terpen, podobnie do wpływu CBD. 

Ponadto terpeny mogą oddziaływać na inne receptory i neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym. 

W czasach antycznych przy zatruciach konopiami stosowano surowce roślinne zawierające olejki eteryczne bogate w związki terpenowe, takie jak cytryna, kłącze tataraku, orzeszki piniowe czy nasiona czarnego pieprzu. 

Oprócz terpenów, w roślinach konopi występują również związki polifenolowe w tym flawonoidy. 

Spośród flawonoidów najobficiej występuje w konopiach: apigenina, luteolina, kwercetyna i kemferol. 

Opisane zostały również unikalne flawonoidy typowe rodzaju Cannabis - kanflawina A i B, o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwdrobnoustrojowych. 

Flawonoidy charakteryzują się wielokierunkowym działaniem farmakologicznym, w tym przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.

 

Fakt istnienia kilkudziesięciu odmian konopi różniących się zawartością poszczególnych kannabinoidów, ich wzajemną proporcją oraz obecnością innych składników czynnych, daje możliwość pojawienia się na rynku farmaceutycznym preparatów o różnorodnym działaniu na organizm człowieka. 

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na działanie tych preparatów jest rodzaj ekstrakcji wykorzystywanej do sporządzenia wyciągu z konopi czyli tzw olejku.


Rodzaje ekstrakcji konopi 

  • ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym tę metodę ekstrakcji cechuje wysoka selektywność, co oznacza, że wraz z naszym produktem nie są ekstrahowane dodatkowe składniki i zanieczyszczenia.
  • ekstrakcja alkoholowa -  Sporą zaletą jest to że alkohole są silnymi rozpuszczalnikami, które łatwo i dobrze wiążą się z terpenami, CBD oraz innmi cennymi fitoskładnikami rośliny konopi. Olejki pozyskiwane w tym procesie są zazywczaj olejkami full spectrum z bogactwem różnych dodatkowych cennych składików.  
  • ekstrakcja LPE (Low Pressure Extraction) - Przy LPE otrzymujemy oleje o pełnym spektrum kannnabinoidów z profilem terpenowym najbliższym kompozycji roślin użytych podczas ekstrakcji. Jednym z unikalnych parametrów charakteryzujących się ekstrakcją LPE jest to, że 90% niepożądanych wosków roślinnych nie jest ekstrahowanych. Unikamy w ten sposób procesu oczyszczania jak ma się to w ekstrakcji CO2, przy której tracimy znaczą część terpenów zawartych w konopiach.
    Produkty sporządzone metodą LPE charakteryzują się najwyższą jakością i czystością.
  • Maceracja - to proces długotrwałego moczenia surowca w wodzie lub innej cieczy (np. w oleju) w celu jego zmiękczenia lub wydobycia określonego fitsakładnika. Jest to jedna z najstarszych metod przetwarzania surowca 

Nie bez znaczenia na uzyskanie efektu terapeutycznego ma droga podania preparatu, czy on jest wypalony, czy stosowany w waporyzatorze, czy podany na błonę śluzową jamy ustnej jako aerozol, czy w końcu zastosowany doustnie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 39 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-12
sprawna obsługa
2023-04-29
Wszystko w porządku, jestem zadowolona z realizacji zamówienia
pixel