Konopie i kannabinoidy - podstawowe informacje

KONOPIE I KANNABINIODY - PODSTAWOWE INFORMACJE
Konopie są cenione od setek lat i obecnie uprawiane na całym świecie w celach leczniczych, spożywczych i włókienniczych.
Klasyfikacja taksonomiczna zawsze nastręczała trudności ze względu na jej zmienność genetyczną. Jeszcze niedawno rośliny rodzaju cannabis dzielono na 3 główne gatunki.
Konopie siewne (Cannabis sativa L.) - typ włóknisty o bardzo długiej łodydze u szczytu, na której występuje jeden skąpy kwiatostan. Roślina o dużej biomasie i z tego powodu używana jest w przemyśle włókienniczym i w budownictwie.Z włókien konopnych był robiony papier, mocne liny, ubrania i pierwsze karoserie samochodowe.
Konopie indyjskie ( Cannabis indica Lam.) - typ narkotyczny charakteryzujący się dużą zawartością związku psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC)
To roślina niewielka, bujnie rozgałęziona z obfitymi kwiatostanami , ale z małą biomasą nie cenioną na przemysł.
Konopie dzikie (Cannabis ruderalis Janisch.) -typ pośredni. Jednak ze względu na łatwe krzyżowanie się tych gatunków i tworzenia hybryd, obecnie wymienia się jeden gatunek - konopie siewne (Cannabis sativa) - który dzieli się na 5 chemotypów w oparciu o zdolności wytwarzania konkretnych kannabinoidów
Chemotyp I - obejmuje rośliny konopi typu narkotycznego z przewagą wytwarzania THC.
Są to rośliny wykorzystywane do celów leczniczych (np.marihuana „medyczna”0 lub w celu odurzenia się (marihuana zwana „rekreacyjną”).
Chemotyp II - Obejmuje rośliny konopi i pośredniej charakterystyce między roślinami typu narkotycznego i roślinami włóknistymi.
Chemotyp III i IV - są roślinami typu włóknistego zawierające duże ilości niepsychoaktywnych kannabinoidów ( w tym kannabidiolu CBD) i bardzo małe ilości substancji psychoaktywnych. Rośliny te wykorzystywane są głownie w przemyśle spożywczym i włókienniczym, a ostatnio również do produkcji preparatów farmaceutycznych.
Chemotyp V - to rośliny typu włóknistego, które nie zawierają kannabinoidów i są wykorzystywane przez przemysł tekstylny.
W Polsce zgodnie z zapisem Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych ( COBORU), obecnie zarejestrowanych jest 8 odmian konopi Cannabis sativa L. Określonych jako rośliny włókniste, które są roślinami jednopiennymi (kwiaty męskie i żeńskie na jednym osobniku). Charakteryzują się one zawartością THC nieprzekraczającą 0,2% i dlatego nie podlegają kontroli antynarkotykowej.
Dostosowane są do upraw w warunkach klimatycznych w Polsce. Konopie typu włóknistego nazywane są również konopiami przemysłowymi.
Preparaty farmaceutyczne o dużej zawartości THC, które pacjenci stosują z przepisu lekarza, pozyskuje się z konopi typu narkotycznego, a konkretnie z kwiatów osobników żeńskich. Konopie typu naroktycznego są konopiami duwpiennymi (wyróżnia się osobniki z kwiatami żeńskoimi i osobniki z kwiatami męskimi).