Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Konopie i kannabinoidy - podstawowe informacje

2021-01-30
Konopie i kannabinoidy - podstawowe informacje

KONOPIE I KANNABINIODY - PODSTAWOWE INFORMACJE 

 

Konopie są cenione od setek lat i obecnie uprawiane na całym świecie w celach leczniczych, spożywczych i włókienniczych. 

Klasyfikacja taksonomiczna zawsze nastręczała  trudności ze względu na jej zmienność genetyczną. Jeszcze niedawno rośliny rodzaju cannabis dzielono na 3 główne gatunki. 

 

        Konopie siewne (Cannabis sativa L.) - typ włóknisty o bardzo długiej łodydze u szczytu, na której występuje jeden skąpy kwiatostan. Roślina o dużej biomasie i z tego powodu używana jest w przemyśle włókienniczym i w budownictwie.Z włókien konopnych był robiony papier, mocne liny, ubrania i pierwsze karoserie samochodowe. 

 

        Konopie indyjskie ( Cannabis indica Lam.) - typ narkotyczny charakteryzujący się dużą zawartością związku psychoaktywnego  tetrahydrokannabinolu  (THC)
To roślina niewielka, bujnie rozgałęziona z obfitymi kwiatostanami , ale z małą biomasą nie cenioną na przemysł. 

 

        Konopie dzikie (Cannabis ruderalis Janisch.) -typ pośredni. Jednak ze względu na łatwe krzyżowanie się tych gatunków i tworzenia hybryd, obecnie wymienia się jeden gatunek - konopie siewne (Cannabis sativa) - który dzieli się na 5 chemotypów w oparciu o zdolności wytwarzania konkretnych kannabinoidów

Chemotyp I - obejmuje rośliny konopi typu narkotycznego z przewagą wytwarzania THC.
Są to rośliny wykorzystywane do celów leczniczych (np.marihuana „medyczna”0 lub w celu odurzenia się (marihuana zwana „rekreacyjną”). 


Chemotyp II - Obejmuje rośliny konopi i pośredniej charakterystyce między roślinami typu narkotycznego i roślinami włóknistymi.

Chemotyp III i IV - są roślinami typu  włóknistego zawierające duże ilości niepsychoaktywnych kannabinoidów ( w tym kannabidiolu CBD) i bardzo małe ilości substancji psychoaktywnych. Rośliny te wykorzystywane są głownie w przemyśle spożywczym i włókienniczym, a ostatnio również do produkcji preparatów farmaceutycznych. 

 

Chemotyp V - to rośliny typu włóknistego, które nie zawierają kannabinoidów i są wykorzystywane przez przemysł tekstylny. 

 

W Polsce zgodnie z zapisem Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych ( COBORU), obecnie zarejestrowanych jest 8 odmian konopi Cannabis sativa L. Określonych jako rośliny włókniste, które są roślinami jednopiennymi (kwiaty męskie i żeńskie na jednym osobniku). Charakteryzują się one zawartością THC nieprzekraczającą 0,2% i dlatego nie podlegają kontroli antynarkotykowej.
Dostosowane są do upraw w warunkach klimatycznych w Polsce. Konopie typu włóknistego nazywane są również konopiami przemysłowymi. 
Preparaty farmaceutyczne o dużej zawartości THC, które pacjenci stosują z przepisu lekarza, pozyskuje się z konopi typu narkotycznego, a konkretnie z kwiatów osobników żeńskich. Konopie typu naroktycznego są konopiami duwpiennymi (wyróżnia się osobniki z kwiatami żeńskoimi i osobniki z kwiatami męskimi). 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 39 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-05
Rewelacyjna obsługa, szybka realizacja. Polecam 100%
2023-05-02
Bardzo dobrze .
pixel